UCUZ YOLDAN KİLO VERMEK İSTERMİSİNİZ?

Belki de dışarıda koşmanın dışında en masrafsız ve etkili egzersiz türü olan ip atlama hem sizin  fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur hemde spor salonlarına vereceğiniz paranız cebinizde kalır.
 Peki ip atlama nasil bir egzersiz türüdür,nasıl yapılır,dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?Bu soruların cevapları yazımızın devaminda...

  İp atlama egzersizi basit bir egzersiz türü olmasına karşın mükemmel derecede etkilidir.Eğer sizde spor yapmak istiyorsunuz ama klişeleşmiş egzersiz hareketlerinden sıkıldıysanız ip atlama tam size göre.
 Tarihde ilk başlarda oyun oynamak için bulunan ip atlamanın sağlığa etkisi sonradan keşfedilmiştir.Sizde ip atlamak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken ne çok hızlı nede çok yavaş atlamalısınız.
 İlk başlayanlar için 3 set şeklinde 100'er kez atlamak ideal olacaktır.Bir diğer önemli nokta ise kesinlikle ip atlamadan önce ısınma hareketleri yapmanız gerekir.Yoksa sakatlanmanız içten bile değildir lütfen buna dikkat edin.

 #İp Atlama Egzersizi Nasıl Yapılır

 İp atlama egzersizi için kendi boyunuza uygun bir ip seçmeniz lazım.Bunun için öncelikle kendinize bir ip almak için spor mağazalarına gidiyorsunuz.Oradan bir ip seçip ortasına bastığınız da ipin boyu belinize geliyorsa bu ip sizin için ideal olan iptir.
 Evet kendimize uygun ipi aldık şimdi sıra geldi mekan seçimine eğer parkda yada dışarıda bir yerde egzersiz yapacaksanız sorun yok.Ama evde atlıyacakların dikkat etmesi gereken bir kaç nokta var.
 Eğer zemin katta oturmuyorsanız alt komşunuz rahatsız olup kapınızı çalabilir.Bunun önüne geçmek için üzerinde halı olan bir yerde ayak uçlarında zıplamanız hem alt komşuyu rahatsız etmez hemde üst düzey verim almanızı sağlar.

 #İp Atlama Egzersizinin Vücuda Olan Faydaları

 #Tüm Kaslarınızı Çalıştırır
Klasik egzersizlerde her bir kası çalıştırmak için ayrı ayrı hareketler yapmanız gerekir.Bu durum çoğu insanı sıkıp spordan soğumasına neden olur.İp atlayarak tek bir hareketle vücudun tüm kaslarını çalıştırabilirsiniz.Düşünsenize omuz ve ayaklarınız aktif çalışırken arada kalan bütün kaslarınızıda harekete geçirmiş oluyorsunuz.Ama ilk bir kaç gün kaslarınız alışık olmadığı için bir ağrı söz konusu olabilir.Meraklanmayın ve sabredin bu doğru yoldasınız demek.

 #En Etkili Yağ Yakma Yöntemidir

 Temponuza bağlı olarak ip atlamak en fazla kalori yakan egzersiz türüdür.Yuksek tempoda 15 dakika ip atlayabilirseniz bu eylem size tam 200 kalori yaktırır.Eğer diyelim ki fazla kilolarınız var azim ettiniz vermeye başladınız.Peki hiç düşündünüz mü sarkan deriler ne olacak? İşte ip atlamak tüm kasları çalıştırdığı için sarkma problemleriniz olmaz.

 #Kılcal Damarlardaki Kan Dolaşımını Düzenler

İp atlama egzersizi kılcal damarlarda bulunan kan hücrelerinin akışını düzenler.Böylece sıkıntılı bir hastalık olan varis gibi sorunların önüne geçmiş olursunuz.Varis problemi insanı halsiz bırakan bir hastalıktır.İp atlayarak kendinizi gün boyu zinde hissedersiniz.

 #Sters Ve Gerginliğinizi Alır


Günümüzün popüler hastalığı nedir diye sorsanız ben stres derim.Cinayetler,boşanmalar türlü türlü suçların bir nedeni de stres.
Sizinde stresli ve gergin bir ruh haliniz varsa ip atlayarak stresinizi kontrol altında tutabilirsiniz.İp atlayarak bedene giren oksijen miktarı çoğalır buda sizi daha mutlu bireyler haline getirir.

 #Selülitin Bir Numaralı Düşmanı

 Kadınların 1 numaralı düşmanı olan selülitinde bir düşmanı var.İp atlama egzerzisi bacak bölgesini muazzam şekilde çalıştırır.İp atlayarak bacak kaslarınıza oksijen girişi sağlanır ve selülitlere elveda edersiniz.

Yorumlar