ÖLDÜREN BESİN

            SESSİZ KATİL ŞEKERİN                                   ZARARLARİ

 Evet yanlış duymadiniz şeker sizi yavaş yavaş öldürür.Ulkemizde çoğu insanın aklına sessiz katil denilince aklına sigara gelir.Ama en az sigara kadar tehlikeli bir madde olan şekerde sizi yavaş yavaş öldürebilir.Ulkemizde sadece küçük bir azınlık şekeri doğru bir miktarda kullanmakta diğer kalan kısım ise çok fazla bir şekilde şeker tüketmekte.Aldigi şekerin farkında bile değiller çünkü aynı sigara gibi bağımlılık yapmakta ,vücut günden güne daha fazla şeker istemekt.
 Sadece şekeri keserek haftada 1 kilo verebileceğinizi biliyormusunuz?Evet yanlış duymadiniz şeker kullanarak haftada 500 kalori fazladan alıyorsunuz bu tam 1 kilo demek!İşte şekerin insan vücuduna diğer zararları..

#Bel Bölgenizde Verilmesi Zor Olan Yağ Oluşumuna Neden Olur

Belki de verilmesi en zor yağlar bel bölgesinde oluşan yağlardır.Bu yağlanmanın en büyük nedeni tabiki şeker. Eğer çevrenizdeki parklarda oynayan çocuklara bakarsanız çoğunun bel bölgesinde yağlanma olduğunu fark edersiniz.Bunun en büyük nedeni fruktoz içeren gıdaların son zamanlarda piyasada iyice artış göstermesi diyebiliriz.Yapilan araştırmalar gösteriyor ki fruktozun vücutta bulunan yağ hücrelerini besleyip geliştirdiği gözlenmiştir.Gelecek nesiller yağlanmadan dolayı iri cüsseli diyabetle boğuşan nesiller olacak gibi duruyor.

 #Sigara sağ tarafa kay artık bir rakibin var


Evet eğer sigara kullanmayıp şeker kullanmaya devam ediyorsanız sve kendinize sağlıklı diyorsanız yaniliyorsunuz.!
 Vücudumuzda bulunan Leptin adında bir hormon var.Bu hormonumuzun görevi doyduğumuz zaman beyine sinyal göndermek.Yapilan araştırmalar gösteriyor ki şeker tüketildiği zaman Leptin hormonu bu şekeri gormezden geliyor.
Şekere sessiz katil dememizdeki amacı merak ettiniz mi?Aciklayalim...
 Siz tüm bunlar olurken yani 1 yıl boyunca şeker tukettiniz ama bir rahatsızlık hissetmiyorsunuz ama bir bakmışsınız 1 yıl sonunda geçen yıla göre daha kilolusunuz!

 # Sekerin Verdiği Zarar Alkolle Aynı

Bazı bilim insanları alkol şişelerinin üzerinde yer alan zarardan bahseden bilgilerin aynı şekilde şeker içeren ürünlerede konulması fikrini savunmuşlardır.Çünkü şekerin içinde bulunan fluktoz maddesi alkolün karaciğere verdiği tahribatın aynısını verebilmekte olduğunu kanıt olarak göstermişlerdir.Sanmayinki sadece kilolu olan insanlar bu tehlikeyke karşı karşıya.
 Tanıdığım gayet zayıf olan bir arkadaşım aşırı derecede şeker tuketmekte idi.Siradan bir rutin kontrolde karaciğerinde yağlanma olduğunu tespit ettiler ve ameliyat oldu.

 #Erken Yaşlananlardan Olmayın

Yapılan araştırmalar  aşırı glikoz yani şeker tüketmenin yaşlanma hızını artırdığıni kanıtlıyor.
 Fakat dahada ürkütücü olanı glikozun beyin yaşlanma süresini hızlandırması.Eger hafıza sorunları yaşıyorsanız bunun nedeni şeker olabilir.

 #Peki Şeker İhtiyacımızı Nereden Karşılayacağız

 Bazilari için şekeri hayattan çıkarmak demek hayatın çok tatsız bir anlama gelmiş olması demek olabilir.Ama basit şekerler diye tabir edilen şekerler size zarar vermek yerine hastalıklarla savaşan bileşenler içerdikleri için yarar verebirler.Örnegin sütten aldığınız, meyvelerden,tarçindan alınan şekerler basit şekerlerdir.Aşiriya kaçmamak şartıyla bu besinlerle şeker ihtiyacınızı giderebilirsiniz.


Yorumlar